Akce

Psí povzdvižení - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

Jak už jste si v poslední době jistě zvykli, úvodem se zatěžovat nebudeme a rovnou se vrhneme na velmi rozsáhlý portrét Bartova psa Spasitele...

Podrobně...


Simpsonovic pes Spasitel, který se v originále jmenuje Santa's Little Helper (zkráceně SLH), tvoří nerozlučnou dvojici se Simpsonovic kočkou Sněhulkou (II), ale (ačkoliv to možná zarytí kočkofilové mohou brát jako diskriminaci a zoologickou nekorektnost) na rozdíl od ní dostává v jednotlivých epizodách mnohem větší prostor. Ostatně dnešní epizoda už je čtvrtá, která se Spasitelem zabývá ve své hlavní dějové linii, zatímco Sněhulka na něco podobného zatím čeká, a IMHO se nejspíš nikdy nedočká, protože (ačkoliv zarytí kočkofilové mohou opět uplatnit výše zmíněná kritéria) je mnohem jednoduší napsat zajímavý, dojemný nebo vtipný příběh o psovi než o kočce: ostatně kolik filmů o kočkách znáte? Existuje snad nějaká kočičí Lassie, kočičí Rin-tin-tin nebo kočičí Štaflík a Špagetka? Ale to už příliš odbíháme od tématu...

Spasitel se do rodiny Simpsonových dostal v epizodě 7G08 (Simpsons Roasting on an Open Fire), ve které ho adoptovali ze Springfieldského psího závodiště. Homer si tam totiž na Spasitele vsadil (přestože měl kurs 99:1) a poté, co v závodě ani nedoběhl do cíle (Spasitel, nikoliv Homer), mu ho jeho majitel věnoval (tedy Spasitele Homerovi). Když pak Homer s Bartem přijedou se Spasitelem domů, je z něj celá rodina na větvi, Lisa dokonce řekne "Takže láska na první pohled existuje!" a Bart nezapomene dodat další kladnou Spasitelovu vlastnost: "A když nám uteče, tak nebude těžký ho chytit." Zajímavostí je i to, že podle epizody 3G01 (The Springfield Files) má Spasitel narozeniny ve stejný den jako Homer, i když není jasné jak se to vlastně OFF dozvěděla, neboť jeho předchozího majitele se na to nezeptali.

Mezi další významné Spasitelovy životní mezníky patří bezesporu epizoda 7F14 (Bart's Dog Gets an F), ve které je poslán do speciální psí školy poté, co roztrhal na kousky Homerovy zbrusu nové tenisky Assasin™, které stály rovných 125 dolarů. Spasitelovi se ve škole (pochopitelně) vůbec nedaří, a když ke všemu zničí rodinný quilt, který vyšívaly generace Bouvierových a navíc sní Homerovu oblíbenou sušenku, vypadá to, že pokud školu úspěšně neabsolvuje (k čemuž má hodně daleko) bude muset jít z domu. Ale přestože Homer už vyrobil reklamní ceduli ("Pes zdarma do dobrých rukou: říká "Miluju vás" na požádání."), Spasitel se na poslední chvíli rozpomene na své lepší časy, školu zvládne a smí zůstat s OFF.

Zpět na výsluní se Spasitel dostal opět o rok později, v epizodě 8F17 (Dog of Death), ve které je nutné mu zaplatit operaci žaludku za 750 dolarů, což se Homerovi přirozeně příliš nelíbí. Když ale Marge Homerovi rozmluví, aby operaci provedl sám podle příručky, a Bart ho přesvědčí o tom, že Spasitel je nepostradatelným členem rodiny, operace úspěšně proběhne. Spasitel je sice zdravý a čilý, ale celá rodina se kvůli němu musí uskrovnit, což pro změnu těžce nese on sám, neboť se s ním vůbec nikdo nebaví a tak raději uteče z domova. Na svém putování sice zachrání malé dítě z hořícího domu, ale nakonec stejně skončí v psím útulku, kde si ho vyzvedne pan Burns, který hledá náhradu za jednoho penzionovaného člena své psí smečky a pokusí se ho vycvičit k útokům na podomní obchodníky, dívčí skautky a hipíky. Nakonec se ale vše v dobré obrátí, když na něj Bart, který se ho vydal hledat po celém městě, narazí právě na pozemku Montyho Burnse a Spasitel se s ním vrací domů.

No a konečně poslední velkou příležitostí pro Spasitele (až do dnešního dílu) byla u nás nedávno reprízovaná epizoda 2F18 (Two Dozen & One Greyhounds), ve které mu přibyla psí přítelkyně, fenka Nejrychlejší (She's The Fastest, zkráceně STF), která byla stejně jako Spasitel adoptována ze psího závodiště, a která s ním prožila krátkou romanci, ze které se narodilo 25 roztomilých štěňátek. OFF se ale po několika dnech rozhodne že chovat 25 štěnat prostě nejde a tak Homer opět vyrábí reklamní ceduli ("Štěnata zadarmo, nebo nejlepší nabídce"). Lisa ale protestuje s tím, že štěnata od sebe nechtějí být oddělena, ovšem jediný kdo je ochoten ujmout se 25 štěnat najednou je Monty Burns, který s nimi ale má ďábelský plán: chystá se vyrobit si z jejich malých kožíšků smoking! Bart s Lisou to ovšem zjistí, Montyho plán překazí a štěnata zachrání, nicméně Monty si všech 25 štěnat stejně nechá, vycvičí je ke špičkovým závodním výkonům a vydělá tak milióny na chrtích dostizích.

Spasitele si oblíbila dokonce i celá Bartova třída (včetně paní učitelky Edny Krabappelové), když jim ho Bart v epizodě 1F18 (Sweet Seymour Skinner's Baadasssss Song) přinesl ukázat do školy v rámci akce "Show and Tell" (poté co zavrhl amatérský film s Homerem ze šedesátých let, obří bramboru, kterou propagovala Marge i Lisinu vzácnou vyvřelinu). Spasitel pak ale bohužel způsobil menší pozdvižení, když se vydal na prohlídku budovy (a zejména školní jídelny v níž Lunch Lady Doris vařila chutnou polévku z koňských varlat) a chudák školník Willy ho potom musel v parodii na Vetřelce honit ve větracích šachtách. Nejhorší ovšem bylo, že Spasitel pak (spolu s naolejovaným Willym) spadl do náruče inspektoru Chalmersovi, ten potom vyhodil ředitele Skinnera a na jeho místo dosadil Neda Flanderse.

Nicméně Spasitel i Sněhulka jsou oba dva mnohem inteligentnější a vedou mnohem zajímavější a rozmanitější život než by se kdokoliv z rodiny nadál (například v epizodě 2F11 (Bart's Comet) je Bart nachytá jak se v noci koukají v televizi na Lassie a ještě jsou natolik rafinovaní, že když ho slyší na schodech, tak televizi vypnou, aby je nenachytal), a mimo to vládnou mnoha schopnostmi, o kterých si běžná domácí zvířata mohou nechat jenom zdát: v epizodě 1F15 (Bart Gets an Elephant) se Sněhulka se Spasitelem snaží získat zpět ztracenou lásku a pozornost rodiny, která je právě zaujata Bartovým slonem Stampym tím, že balancují na míčku okolo stolu, obouručně zahrají na klavír skladbu "Mary Had a Little Lamb" a na vrchol všeho oba hrdelním hlasem řeknou "We... love... you" (ostatně tyto pozoruhodné kousky si můžete také prohlédnout na vůkol roztroušených obrázcích).

No a teď si už jenom v krátkosti připomeňme některé další významné události ve Spasitelově životě (zajímavé je, že se téměř vždy kryjí s něčím co roztrhal, sežral nebo se o to alespoň pokusil) Tak například v epizodě 7F21 (Three Men and a Comic Book), ve které si Bart, Milhouse a Martin za těžce vydělané peníze koupí výtisk prvního čísla "Radioaktivního muže", jim ho Spasitel rozcupuje na malé kousky. Svoji zálibu v papíru pak Spasitel demonstroval například také v epizodě 8F03 (Bart the Murderer), ve které roztrhal Bartův domácí úkol z matematiky (9 x 9 = 100), načež Bart reagoval takto: "Ty jsi sežral můj domací úkol? Fíha, nevěděl jsem, že to psi _doopravdy_ dělaj!". Další drzost si pak Spasitel dovolil v epizodě 1F07 (The Last Temptation of Homer), v níž se pokusil sežrat dědovu večeři, což Abe komentoval slovy "That raccoon stole my lamb chop!" (doslova: "Ten mýval mi ukradl jehněčí žebírko."), která byla do češtiny kongeniálně přeložena jako "Vrať mi ten řízek! Už jsem si ho nakous'!"

Homer s Bartem ale Spasitele také často používají k likvidaci nepohodlných zbytků jídla: v epizodě 9F01 (Homer the Heretic) si Homer upustí kus své patentované měsíční wafle na břicho a Spasitel mu ho olíže, a k podobnému účelu použil Spasitele Bart v epizodě 1F05 (Bart's Inner Child), když si sedl na nanuka. Když nicméně v epizodě 1F16 (Burns' Heir) Bart nabídne Spasiteli kus sekané, kterou nemá rád, tak to Homera značně vytočí: "Tak to by stačilo! Bejt sprostej na svojí rodinu je jedna věc, ale nebudu se jen tak dívat na to, jak krmíš hladového psa. Mazej do svýho pokoje!". Spasitel ale není vybíravý (ostatně po Homerově boku ani být nemůže ;-): a tak byl v epizodě 3F03 (Lisa the Vegetarian) jediný, kdo jedl Lisin boršč, v epizodě 3F18 (22 Short Films About Springfield) si pochutnal na vzkazu "Pojďte za mnou k uvězněnému dítěti", který Homer vyrobil sýrovým sprejem a v epizodě 2F31 (A Star Is Burns) se pokusil dokonce zdlábnout i sošku Emmy, kterou do Springfieldu přivezl Jay Sherman...

Pokud si snad myslíte, že Spasitel je vhodný také jako hlídací pes nebo oplývá jinými vlastnostmi, které si se psy obvykle spojujeme, pak jste na omylu: když třeba v epizodě 9F01 (Homer the Heretic) začínal hořet dům OFF, zatímco Homer spal v obýváku, tak místo toho aby ho vzbudil, spokojil se s čokoládovou tyčinkou, která mu spadla pod gauč. Podobně v epizodě 1F09 (Homer the Vigilante), ve které ve Springfieldu řádí lupič, se Spasitel nechá omámit několika párky - jistou omluvou mu je, že když lupič několik párků předhodil rozespalému Homerovi, tak to dopadlo naprosto stejně. No a když v epizodě 7G13 (The Crepes of Wrath) Homer uklouzne po Bartově skateboardu a spadne ze schodů, tak místo toho aby Spasitel běžel sehnat pomoc, tak mu olízne tvář a usne mu na klíně.

No a na úplný závěr ještě několik méně významných Spasitelových vystoupení v Simpsonových: v epizodě 8F16 (Bart the Lover) se mu Homer vlastnoručně snažil postavit psí boudu, což se mu samozřejmě příliš nedařilo. Jako úkol navrch si uložil dávat si na stranu pěťák za každé zaklení, takže na konci epizody měl sice pěkný balík v drobných, ale bohužel žádnou boudu. V epizodě 2F16 (Who Shot Mr. Burns? Part One) byl Spasitel zasažen mocným proudem ropy z Burnsova ropného vrtu, který mu zlomil obě zadní nohy, což si vyžádalo okamžitou operaci ve Springfieldské zvířecí nemocnici, a možná to také vedlo k tomu, že byl Spasitel naanimován jako jeden z možných pachatelů střelby na pana Burnse, jak nám také ukázal Troy McClure v epizodě 3F31 (The Simpsons 138th Episode Spectacular)