Akce

Poslední šance Leváka Boba - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

Dnešní téma je (jak už jsem několikrát sliboval, byť bez souvislosti s poslední epizodou) věnováno Maggie, jednoznačně nejsympatičtějšímu kojenci na televizní obrazovce. Pokud tušíte, že se pořád vtipně vyhýbám Bartovi tak máte pravdu, ale protože Bart je z celé OFF jednoznačně nejvyprofilovanější postava, nechtěl jsem přípravu jeho portrétu nijak uspěchat a proto se s ním setkáte až v některém z příštích pokračování...

Podrobně...

Nejmladším členem rodiny Simpsonových je Maggie, jednoroční nemluvně, které se svým okolím komunikuje pouze pomocí výrazově zabarveného cucání dudlíku. Už sedm let sledujeme Maggie jak roste z tichého, dudlík cucajícího kojence až po tichého, dudlík cucajícího kojence, který řekl svoje první slovo: "daddy" (táta) - stalo se tak v epizodě 9F08 (Lisa's First Word). Tím, že se naučila jedno nové slovo za sedm let, se Maggie umístila těsně za Bartem a nepatrně před Homerem co se rozvíjení slovní zásoby týče.

Další zajímavou "disciplínou", která se během let rozvinula na a.t.s. je tzv. "maggie-spotting" neboli "maggie-fall-count". Podstata je IMHO jasná už z názvu - zaznamenává se kolikrát a při jakých příležitostech si Maggie přišlápne povijan a spadne na zem. Patrně nejvíce pádů v jednom díle se podařilo vysledovat v epizodě 7G01 (Some Enchanted Evening) a to celkem 21, což nám dává slušný průměr jednoho pádu za minutu. Přestože tedy nemůže mluvit ani souvisle chodit, vede Maggie vzrušující a událostmi nabitý život. Jejím životním výkonem patrně byla vůdčí role při hromadném dětském útěku z jeslí "Springfield Daycare Center" v epizodě 8F18 (A Streetcar Named Marge).

Často pokládanou otázkou je "Kolik Maggie 'stojí' v úvodních titulcích?". Jak si jistě vzpomínáte, tak v původní dlouhé verzi titulků popadne pokladní v samoobsluze Maggie, projede s ní nad čtečkou čárových kódů a na pokladně se objeví nějaká částka, která se ale kvůli rychlému pohybu kamery nedá normálně přečíst. Takže: Maggie stojí rovných 847 dolarů a 63 centů ($847.63), což je částka, která byla někdy v době animace prvních dílů v Americe uváděna jako minimální suma dostačující na výživu a ošacení jednoho dítěte na jeden měsíc...

V epizodě 3F31 (The Simpsons 138th Episode Spectacular) sice Troy McClure říká, že se na pokladně objeví nápis NRA4EVR, (NRA navždy) ale to je ve skutečnosti jenom interní vtípek autorů, kterým chtěli popíchnout lidi, kteří Simpsonovy označují za "nejliberálnější pořad v televizi" (nezapomeňte že jsme v USA), tím, že sami sebe označí za lidi s ultrakonzervativními sklony. NRA je totiž zkratka z "National Rifle Association" (Americký spolek držitelů zbraní), ve kterém se sdružují zejména lidé hlasitě protestující proti jakémukoliv plánovanému legislativnímu omezení nebo kontrole držení zbraní, obecně považovaní za radikální konzervativce.

Maggie je obvykle dobře naladěna, tak jak to umí jenom malé děti, které ještě netuší jak krutý je svět, který na ně čeká vně jejich kočárků (trocha pesimismu nikdy neškodí, no ne?), ale přesto si už ve svém útlém věku dokázala vyvinout nepřátelství s tajemným novorozencem ze sousedství, který se vyznačuje tím, že má srostlé obočí a který se objevil ve dvou dílech: 1F18 (Sweet Seymour Skinner's Baadasssss Song) a 1F21 (Lady Bouvier's Lover). Kdykoliv tento mysteriózní kojenec projížděl ve svém kočárku okolo Simpsonovic rezidence, vyměnili si s Magii zamračené pohledy, zlověstné mručení a hrozivé "pacifier sucks". Lisa o tom řekla následující:

Lisa: Everybody needs a nemesis. Sherlock Holmes had his Dr. Moriarty, Mountain Dew has its Mellow Yellow, even Maggie has that baby with the one eyebrow.

(Každý potřebuje nepřítele. Sherlock Holmess měl doktora Moriartyho, Rumcajs má knížepána a dokonce i Maggie má to dítě s jedním obočím.)

Přestože v naprosté většině epizod Maggie nemluví (a jediný zvuk, který obvykle vydává je monotónní "suck suck suck"), v několika málo epizodách jsme měli to štěstí slyšet ji mluvit. Vždycky to ale bylo za nějakých podivných okolností: buď v Halloweenském speciálu (viz), nebo v Bartově snu, nebo pomocí elektronického tlumočníka, který zkonstruoval Homerův nevlastní bratr Herbert Powell (viz). Mezi herce, kteří v různých epizodách propůjčili Maggie svůj hlas patří: Elizabeth Taylorová, Yeardley Smithová (herečka, která v originále mluví Lisu), Gabor Csupo (spolumajitel firmy, která Simpsonovy první tři roky animovala), Danny DeVito nebo dokonce James Earl Jones alias Darth Vader...

Navíc se z toho že Maggie nemluví, vyvinul další z mnoha typických Simpsonovských "inside-gags". Podobně jako například lokace Springfieldu, která je nám neustále zatajována a vždy se na poslední chvíli stane něco, co nám znemožní dozvědět se ve kterém státě vlastně Springfield leží (viz), tak se něco podobného časem vyvinulo i s Maggie. Klasická ukázka je z epizody 2F15 (Lisa's Wedding), která se odehrává v roce 2010 a z Maggie už tedy je pěkná mladá dáma, která přestože nosí červené džíny, černé tričko a martensky, má stále kolem krku pověšený svůj dudlík. Tedy v této epizodě nastalo několik situací ve kterých mohla Maggie promluvit, ale jak to dopadlo posuďte sami:

Lisa: Uh, Mom? We've got my wedding dress fitting this afternoon. Maggie, if you're not doing anything, why don't you come with us?
Maggie: Mmm...
Marge: Maggie! Don't talk with your mouth full.

(Mami? Dnes odpoledne si jdu vyzkoušet svatební šaty. Maggie, pokud máš čas, můžeš jít taky.
Mmm...
Maggie! S plnou pusou se nemluví!)

Lovejoy: And now, to sing "Amazing Grace", Miss Maggie Simpson.
Hibbert: Heh heh, she's quite a hellion but she does have an incredible voice.
Maggie: Ahem. (breathes in)
Hugh: (rushing in) Stop everything! The wedding has been called off.

(A nyní přichází zazpívat "Amazing Grace" slečna Maggie Simpsonová.
He he, je to pěkné kvítko, ale hlas má neuvěřitelný.
Ahm. (nadechne se)
(vpadne dovnitř) Zastavte všechno! Svatba byla odvolána.)