Akce

Lízino rande s blbostí - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

A bez dalších průtahů se vrhněme na poslední epizodu a ještě předtím na portrét Lisina momentálního oblíbence, Nelsona Muntze...

Podrobně...


Nelson Muntz je jedním ze školních výrostků, kteří více či méně vynalézavými způsoby terorizují nejen Barta, ale i celý zbytek Springfieldské základní školy. Kromě svého obvyklého oblečení, skládajícího se z červeného trička, modrých šortek a typické vestičky stejné barvy, je hlavním Nelsonovým poznávacím znamením jeho typické "CHA cha" s výrazným přízvukem na první slabice. Nelson je klasickou vedlejší postavičkou, až do dnešního dne, kdy byl prakticky středem dění, se dostal do popředí epizody pouze několikrát a až dosud nikdy v takové míře. Ostatně podívejme se na Nelsonovu minulost zblízka.

Jeho prvním velkým vystoupením byla epizoda 7G05 (Bart The General), ve které svojí milou pozornost zaměřil na Barta do té míry, že ten byl nucen hledat pomoc u nejstatečnějšího žijícího člena OFF - u Aba Simpsona. Abe zavedl Barta ke svému dobrému příteli Hermanovi, majiteli obchodu se zbraněmi, který Bartovi a jeho narychlo zformované domobraně (možná si ještě budete pamatovat na chytlavý popěvek "Kdopak by se Nelsona bál, když je Bart náš generál."), kromě řady dobře míněných taktických a strategických vojenských rad, přidal k lepšímu také následující životní moudro: "Jedno si pamatuj chlapče, nikdy nehajluj z okna jedoucího autobusu..."

Další výraznější prostor dostal Nelson až o pět let později, v epizodě 2F22 (Lemon of Troy), kdy se spolu s Bartem, Milhousem a Martinem Princem vydal na tajnou výpravu do Shelbyvillu. Podobnou chlapeckou jízdu (tentokrát obrazně i doslova) si stejná sestava zopakovala také v nedávno reprízované epizodě 3F17 (Bart on the Road), kdy se pod průhlednou záminkou gramatického rodea v Kanadě vydali na světovou výstavu v Knoxvillu v Tennessee. No a zcela posledním a prozatím největším Nelsonovým vystoupením je zcela jistě dnešní epizoda, ve které se do něj z nějakého záhadného důvodu zamiluje Lisa...

Co se týče Nelsonova rodinného zázemí, tak to je značně nevyvážené. Jeho otec se nedávno zbláznil (tedy alespoň podle toho co řekl v dnešním díle), jeho matka je ve vězení, což dokazuje následující rozhovor z epizody 9F20 (Marge in Chains), ve které se do nápravného zařízení dostala i Marge, která "zapomněla" v Kwik-E-Martu zaplatit za lahev bourbonu: - Nelson: CHA cha! Tvoje máma sedí v lapáku. - Bart: Tvoje taky. - Nelson: Jo, to je fakt. A podle toho co Nelson řekl Milhousovi v epizodě 4F04 (A Milhouse Divided), tak se jeho rodiče rozvedli poté, co jeho matka získala návyk na kapky proti kašli (Nelson: Ke konci už byl její dech tak svěží, až už to vůbec nebyla moje máma.) Naproti tomu všemu je jeho dědeček soudce, který odsoudil na smrt už 47 lidí, jak jsme se dozvěděli v epizodě 3F19 (The Curse of the Flying Hellfish). Nelsonova reakce byla více než výmluvná: "Páni! Čtyřicet sedum... mám tě rád dědo."

On sám tráví většinu času se svými kolegy chuligány (Jimbem, Kearneym a Dolphem) psychickým a fyzickým deptáním mladších žáků, terorizováním ředitele Skinnera, a tím, že říká "CHA cha" i v těch nejnemožnějších situacích: v epizodě 1F09 (Homer the Vigilante) si Bart doma stěžuje, že mu někdo ukradl jeho sbírku známek, načež se mu zbytek OFF začně mocně chechtat že vlastnil tak obskurní věc, jakou je sbírka známek (omlouvám se všem uraženým filatelistům :-) a po chvíli zazvoní telefon, který Bart zvedne a ze sluchátka se ozve Nelson: "Sbírku známek? CHA cha!". Je možná že Nelson také trpí nějakou zvláštní úchylkou na podlahové krytiny, protože v epizodě 3F17 (Bart on the Road) navrhuje "půjčit si šamponovač na koberce", v epizodě 3F07 (Marge Be Not Proud) si v pasťáku přeje k Vánocům "vzorník koberců do namáhaných prostor" a v Halloweenském speciálu 3F04 si stěžuje, že ho školník Willy "přejel leštičkou na parkety"...

Na druhou stranu má zřejmě Nelson také jakési elementární zásady slušnosti a fair-play (nebo je třeba jenom velice vynalézavý v tom, jak si najít důvod někoho zmlátit), protože v epizodě 1F11 (Bart Gets Famous), ve které Bart účinkuje v Krustyho televizní show, mu neváhá jednu vrazit se slovy "To máš za to, že se chlubíš cizí prací!", když Bart svým spolužákům pouští titulky Krustyho pořadu, ve kterých je jeho jméno napsáno tak malým písmem, že ho Milhouse přečte jako "Brad Stortch" a Martin jako "Betty Symington". Podobně v epizodě 2F04 (Bart's Girlfriend), ve které Bart prožívá menší milostné dobrosružství s dcerou reverenda Lovejoye, Jessicou, která se k němu ale na veřejnosti nechce znát, ho Nelson zbije za to, že se vytahuje tím, že s ní chodí ("To máš za to, že's pošpinil jméno nevinný holky!").

Svým drsným vystupováním a jadrnou mluvou si Nelson také (alespoň na chvíli) získal přízeň pana Burnse, když Monty v epizodě 1F16 (Burns' Heir) pořádal konkurs na svého dědice. Poté, co Milhouse k Burnsovu velkému znechucení ("Řekl jsem jasně, žádné šprty!") pateticky odrecitoval "Nemohu vám nabídnout nic než svou lásku.", vystoupil Nelson s jasně vyjádřeným požadavkem: "Naval všecky svoje prachy nebo ti zmaluju ten tvůj seschlej ksicht!". Na takto precizně formulovanou větu Burns reagoval slovy "Líbí se mi jeho energie. Napište ho do seznamu." A když poté Nelson praštil Martina Prince, který začal zpívat nějakou podivnou píseň, tak dodal: "Připište tomu chlapci bod."

Přebytek své energie, kterou si získal Montyho Burnse, si Nelson vybíjí i na různých školních akcích, tak například pro výstavu "Diorama-Rama" v epizodě 1F17 (Lisa's Rival) si přichystal představení nazvané "Hrozny hněvu". Když k němu přistoupil ředitel Skinner, tak mu celou věc vysvětlil takto: "Tohle jsou hrozny..." (položil hrozny na stůl) ... a tohle je hněv!" (a začal do hroznů mlátit dřevěnou paličkou). Překvapený Skinner se nezmohl na nic lepšího než: "Ano, ano, to je velmi dobrý hněv." Také pro další školní představení "Show and Tell" zapojil Nelson svojí představivost naplno a v epizodě 1F18 (Sweet Seymour Skinner's Baadasssss Song) ohromil třídu následujícím výstupem: "Přísady jsou: čerstvá mixovaná rajčata, voda, sůl a gutamalát sodný použitý ke konzervaci. Tedy ještě jednou, pokud se nemýlím, tak tato konzerva obsahuje rajský protlak."

Nicméně i v Nelsonovi se možná skrývá něco víc, než je vidět na první pohled - každopádně zná alespoň jedno cizí slovo, protože v epizodě 1F22 (Bart of Darkness) svým výkřikem "Barte! Kouká ti epidermis!" způsobil, že dezorientovaný Bart spadl ze stromu, zlomil si nohu a strávil celé léto ve svém pokoji, zatímco zbytek Springfieldu se koupal v novém Simpsonovic bazénu. Nehledě k tomu, že poté několikrát stáhl Martinovi pod vodu plavky, takže tomu chudákovi pak nezbývalo nic jiného, než si pořídit vlastní bazén. Ještě pikantnější odhalení v tomto směru pak skrývá epizoda 2F05 (Lisa on Ice), ve které ředitel Skinner před celou školou vyhlašuje výsledky jednotlivých studentů a o Nelsonovi praví toto: "Nelsone, propadáš z dějepisu, zeměpisu a matematiky, ale docela dobře ti jdou domácí práce..."

No a to nejlepší nakonec: když se Nelson a spol. v už zmíněné epizodě 3F17 (Bart on the Road) dostali do města Branson v Missouri (Bart: Je to jako Las Vegas, kdyby ho řídil Ned Flanders.), tak Nelson pod pohrůžkou násilí donutil všechny aby s ním navštívili koncert Andyho Williamse! Nejspíš máte ještě v živé paměti ten dokonalý výraz, jaký se rozhostil na Nelsonově tváři, když Andy už po druhé přidával "Moon River"... Ale jak praví staré přísloví, na každého jednou dojde, a ani Nelson není výjimkou, takže v epizodě 3F18 (22 Short Films About Springfield) ho před celým Springfieldem poníží neznámý dlouhán, který ho donutí jít po hlavní ulici se staženými kraťasy a posílat na všechny strany pusinky. Ještě hůře ale Nelson dopadl v epizodě 2F17 (Radioactive Man), kdy po neúspěšném konkursu na Radiáčka odcházel z místnosti a zasmál se svému vlastnímu obrazu v zrcadle. Po typickém "CHA cha" následovala krutá sebekritika: "To zabolelo. Teď už se nedivím, že nikdo nepřišel na mojí narozeninovou party."