Akce

Dva tucty a jeden chrt - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

Tak po minulém díle, ve kterém dostala velký prostor Marge je pro změnu hlavním hrdinou dnešní epizody (nebo přinejmenším prvotním hybatelem všeho dění ;-) Spasitel a spolu s ním fenka "Nejrychlejší"... co nás asi čeká příště? No, na to si budeme muset ještě týden počkat, ale už dnes se můžeme podívat na Spasitele, Sněhulku a ostatní Simpsonovské zvířecí mazlíčky:

Podrobně...Ať už jim říkáte jakkoliv (domácí zvířátka, zvířecí mazlíčci nebo "family pets"), tak nedílnou součástí rodiny Simpsonových jsou také kočka Sněhulka a pes Spasitel, ale nejenom oni. Během let se u Simpsonových vystřídalo několik dalších zvířat, ale my začneme u jednoho, které se v seriálu vlastně nikdy neobjevilo: jde o první kočku Sněhulku (Snowball I), kterou kdysi dávno přejel svým Chryslerem opilý bratr starosty Quimbyho, Clovis. Sněhulka je pohřbená na Springfieldském hřbitově pro mazlíčky ("Springfield Pet Cemetery") hned vedle opičího párku Mr. and Mrs. Bananas a hroznýše Humphreyho Bogarta (Humphrey Boa-Gart). Památce první Sněhulky je také věnováno veškeré oficiální nebo licencované Simpsonovské zboží ("merchandise")...

Současná Simpsonovic kočka se jmenuje Sněhulka II (Snowball II), ale všichni jí říkají pouze Sněhulka. Sněhulka (II) je černá kočka, stejně jako byla Sněhulka (I), a tvoří nerozlučnou dvojici se psem Spasitelem (Santa's Little Helper, zkráceně SLH), který byl adoptován ze Springfieldského psího závodiště v epizodě 7G08 (Simpsons Roasting on an Open Fire). Oba dva jsou mnohem inteligentnější a vedou mnohem zajímavější a rozmanitější život než by se kdokoliv z rodiny nadál (například v epizodě 2F11 (Bart's Comet) je Bart nachytá jak se v noci koukají v televizi na Lassie), a mimo to vládnou mnoha schopnostmi, o kterých si běžná domácí zvířata mohou nechat jenom zdát: v epizodě 1F15 (Bart Gets an Elephant) se Sněhulka se Spasitelem snaží získat zpět ztracenou lásku a pozornost rodiny, která je právě zaujata Bartovým slonem Stampym, následujícími kousky:

1) balancováním na míčku okolo stolu
2) obouruční klavírní úpravou skladby "Mary Had a Little Lamb"
3) tím, že oba hrdelním hlasem řeknou "We... love... you"

Což nás přivádí k samotnému Stampymu, tedy ke slonu, kterého Bart vyhrál jako cenu v soutěži místní rozhlasové stanice KBBL tím, že se do telefonu ohlásil "KBBL is going to give me something stupid." (KBBL mi dá nějakou blbost). Bart si jako výhru může vybrat mezi deseti tisíci dolary a dospělým africkým slonem... můžete hádat dvakrát co si vybere. Problém je v tom, že KBBL slona samozřejmě nemá, neboť nikdo nepočítal s tím, že se najde někdo, kdo nebude chtít peníze. Nakonec se jim ale podaří nějakého slona sehnat a ten se nastěhuje k Simpsonovým.

Tím ale problémy nekončí, nýbrž teprve začínají: takový slon toho sní ještě více než Homer (sic!) a tak je třeba najít pokud možno levný zdroj krmiva. Takový zdroj objeví Homer u Vočka, který neprozřetelně nabízí zadarmo buráky k pivu... no a když Stampy sežere všechny pytle buráků, které měl Vočko na skladě, rozhodne se Homer, že si Stampy na své jídlo musí vydělat sám. Bohužel ani za cenu 1 dolar za prohlídku a 2 dolary za svezení si Stampy nevydělá více než polovinu toho co sní. Homera tedy napadne zvýšit cenu, ale se svým retroaktivním přístupem, podle kterého prohlídka stála už od začátku 100 dolarů a jízda celých 500, příliš nepochodí.

Stampy tedy musí pryč: jedna z nabídek přichází od rezervace, ve které by se Stampy zcela jistě měl skvěle, ale nadace nemá peněz nazbyt a Homer nabídku na bezúplatný transfer slona s díky odmítá. Naproti tomu nabídka obchodníka se slonovinou je více než lákavá... proti tomu ale protestují Bart i Lisa, kterým Homer se svojí úžasnou logikou odpovídá:

Homer: Lisa, a guy who's got lots of ivory is _less_ likely to hurt Stampy than a guy whose ivory supplies are low.

(Liso, chlapík který má spoustu slonoviny ublíží Stampymu _méně_ pravděpodobně než chlapík, jehož zásoby slonoviny jsou malé.)

Bart se ale s nastalou situací nehodlá smířit a v noci Stampyho odváže a uteče s ním. Homer je však brzy dostihne ve Springfieldském arboretu a je pevně rozhodnut Stampyho prodat obchodníkovi se slonovinou s příznačným jménem Mr.Blackheart. Ale poté co mu Stampy zachrání život tím, že ho vytáhne z bažiny, do níž se Homer nezadržitelně boří, se všechno v dobré obrátí a Stampy putuje do rezervace... Dalším zvířetem, které krátce sdílelo osudy se Simpsonovými byl poník jménem Princess, kterého Homer koupil Lise v epizodě 8F06 (Lisa's Pony) aby ho Lisa měla zase ráda, poté co zkazil její vystoupení v hudební soutěži. V tomto díle se také objevilo mnoho klasických Homerových hlášek, z nichž vybírám alespoň dvě:

Homer: I'll buy her that pony she's always bugging me for.
Marge: We can't afford to buy a pony.
Homer: Marge, with today's gasoline prices, we can't afford _not_ to buy a pony.

(Koupím jí toho poníka se kterým mě pořád otravuje.
Nemůžeme si dovolit koupit poníka.
Marge, při dnešních cenách benzínu si nemůžeme dovolit _nekoupit_ poníka.)

A po chvíli:

Homer: First you didn't want me to get the pony. Now you want me to take it back! Make up your mind!

(Nejdřív jsi nechtěla abych toho poníka koupil. A teď chceš abych ho vrátil! Tak už se konečně rozmysli!)

S poníkem ale nastane stejná situace jako se slonem: krmení, ustájení a trénink něco stojí a Homer je nucen přibrat si noční směnu v Kwik-E-Martu. Jeho metabolismus ale není schopen nastálé vypětí vydržet a Marge Lise vysvětlí, že se bude muset poníka vzdát, jinak že to Homera zničí...

Posledním domácím "mazlíčkem" o kterém se dnes zmíním je Selmin leguán Jub Jub. Toho zanechala Jackii Bouvierové (tedy matce Patty, Selmy a Marge) jako dědictví její zesnulá sestra Gladys v epizodě 9F11 (Selma's Choice). Jackie se ale s Jub Jubem příliš nesnesla a tak se ho ujala osamělá a muži zklamaná Selma (ne, ani na to nemyslete, sex s tím nemá co dělat... :-). Jub Jub se poté objevil ještě v několika epizodách, jako 9F14 (Duffless) nebo 3F15 (A Fish Called Selma) v jejímž závěru (poté co se rozešla s Troyem McClurem) odchází Selma vstříc zapadajícímu slunci s Jube Jubem v náručí a šeptá mu něžná slůvka:

Selma: Come on Jub Jub. Let's go home and I'll microwave you some nice roaches.

(Tak pojď Jub Jube. Půjdeme domů a já ti v mikrovlnce osmahnu moc dobrý šváby.)

Co se týče "regular family pets" tak Spasitel je jednoznačně populárnější než Sněhulka, protože je mnohem vhodnější k různým scénáristickým a animačním hrátkám: nejen že mu "patří" celé dvě epizody: 7F14 (Bart's Dog Gets an F) a 8F17 (Dog of Death) ale dokonce má i svého vlastního dabéra: "mluví" ho Frank Welker, který dělá v Simpsonech i ostatní zvířecí zvuky (Frank je takový americký Strýček Jedlička - jeho "filmografie" na IMDB čítá přes 150 titulů). Zajímavostí je i to, že Spasitel má narozeniny ve stejný den jako Homer - i když není jasné jak se to vlastně Simpsonovi dozvěděli, neboť když jim ho věnoval jeho předchozí majitel s tím, že není schopen v závodě ani doběhnout do cíle (což Bart komentoval slovy: "Když nám uteče, nebude aspoň těžký ho chytit."), tak se ho na to nezeptali.

Spasitele si oblíbila dokonce i celá Bartova školní třída (včetně paní učitelky Edny Krabappelové). Bart jim ho v epizodě 1F18 (Sweet Seymour Skinner's Baadasssss Song) představil takto:

Bart: My dog's name is Santa's Little Helper. One time he crawled under the house and when he came out he was covered with ants. Then he ran into a church and drank all the holy water.

(Můj pes se jmenuje Spasitel. Jednou se podhrabal pod dům a když vylezl ven, tak po něm všude lezli mravenci a pak vběhnul do kostela a vypil všechnu svěcenou vodu.)

Spasitel pak ale bohužel způsobil menší pozdvižení když ho chudák školník Willy musel v parodii na Vetřelce honit ve větracích šachtách a pak spadnul přímo do náručí inspektoru Chalmersovi. Více problémů ale způsobil právě ve zmíněných epizodách 7F14 (Bart's Dog Gets an F) a 8F17 (Dog of Death). V první z nich roztrhal na kousky rodinný quilt Bouvierových a Homerovy tenisky "Assasin™" za 125 dolarů a byl proto poslán do psí školy, kterou nakonec úspěšně absolvoval. Ve druhé epizodě je pro změnu nutné zaplatit Spasiteli operaci za 750 dolarů a celá rodina se musí uskrovnit, což Spasitel těžce nese, neboť se s ním nikdo nebaví a tak radši uteče a nakonec si ho v psím útulku vyzvedne pan Burns a pokusí se ho vycvičit do své smečky...

V dnešní epizodě pak Spasiteli přibyla psí přítelkyně, fenka Nejrychlejší (She's The Fastest, zkráceně STF), která byla stejně jako Spasitel adoptována ze psího závodiště, a která se Spasitelem prožila krátkou romanci, ze které se narodilo 25 štěňat (tedy o dvě více než uvádí Guinessova kniha rekordů jako největší vrh v dějinách), jejichž jména jsou následující (povšimněte si především posledních dvou): Rover, Fido, Rex, Spot, Rover II, Fido II, Rex II, Cleo, Dave, Jay, Paul, Branford, Dave II, Jay II, Paul II, Branford II, Sleepy, Dopey, Grumpy, Donner, Blitzen, Grumpy II, King, Queenie, Prince a The Puppy Formerly Known As Prince. Pokud jste dobře počítali (já vím, že ne, proto to sem píšu... :-) tak jste si možná všimli, že štěňat je 26 a ne 25. Je tomu skutečně tak - jedná se o animační chybu, které si zřejmě v Gracie Films nikdo nevšiml, ale pečlivým uživatelům "freeze-frame" funkce svých VCR něco takového samozřejmě nemůže uniknout...