Akce

Domove, sladký domove - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

V dnešním pokračování nejprve dokončím to co jsem začal předminule (viz), tedy představení několika významných lidí (producentů a scénáristů) v pozadí Simpsonových a potom se jako obvykle podíváme na poslední epizodu... Ale ještě předtím je tu jedna žhavá novinka a tou jsou tři výroční ceny Emmy, které byly v tomto roce Simpsonovým uděleny. První z nich dostal Hank Azaria za "outstanding voiceover", druhá připadla epizodě 5F09 (Trash of the Titans) jako nejlepšímu animovanému pořadu loňského roku a poslední získal Alf Clausen za hudbu a spolu s ním Ken Keeler za text ke skladbě "You're Checkin' In" z epizody 4F22 (The City of New York vs. Homer Simpson).

Podrobně...

David Silverman, bývalý animátor, který v současnosti působí u Simpsonových jako "supervising director" se narodil v New Yorku, ale vyrůstal v Marylandu, kde také roku 1975 nastoupil na místní univerzitu, ze které po dvou letech přešel na UCLA. Podle jeho vlastních slov byla animace v roce 1983 prakticky mrtvá - v televizi byli jedině Šmoulové a He-Man a když Disney natočil "Black Cauldron", tak to málem položilo celou divizi Disney Animation. Silverman v té době pracoval na několika dětských kreslených pořadech jako "Mr. T" nebo "Turbo Team", což byl animák o chlápkovi, který se dokázal změnit v auto (takový předchůdce Transformers), jehož animace byla podle Silvermana příšerná.

V roce 1987 to Silverman už skoro vzdával, ale při práci na filmu "One Crazy Summer", se potkal s Wesem Archerem, jehož společnost právě získala zakázku na show Tracey Ullmanové, na které začali společně pracovat v březnu 1987. V roce 1988 začal revival a velký komerční boom animace, poté co byl natočen veleúspěšný film "Who Shot Roger The Rabitt". Zpočátku měl sice James Brooks v plánu animovat Groeningův úspěšný comics "Life in Hell", což by ale znamenalo, že by Matt musel převést autorská práva na FOXe, a do toho se mu pochopitelně nechtělo. A tak místo toho vznikli Simpsonovi.

Dalším výkonným producentem Simpsonových je Mike Scully. (Neplést s Johnem Sculleym, známým manažerem Pepsi-Co a Apple). Scully se k Simpsonovým dostal v roce 1993 už jako ostřílený scénárista a držitel ceny Emmy. Během posledních sezón si také mimo svého výkonného producentování několik epizod napsal: (například 1F17 (Lisa's Rival), 2F18 (Two Dozen and One Greyhounds), 2F05 (Lisa on Ice) nebo 3F10 (Team Homer)). Zajímavostí je, že Scully vyrůstal ve městě West Springfield v Marylandu.

Nějaký čas se živil jako konferenciér a bavič v místních klubech, ale v roce 1986 se konečně rozhodl tak říkajíc "vzít kariéru do svých vlastních rukou" a začal psát výhradně pro televizi. V roce 1996 napsal scénář k filmu "Little Green Men" pro společnost DreamWorks SKG, jehož natáčení mělo začít v roce 1997, ale projekt nakonec nebyl realizován. Scully momentálně žije v Los Angeles se svojí ženou Julií a jejich pěti dcerami.

Poslední dva výkonní producenti Simpsonových jsou Bill Oakley a Josh Weinstein. Oba dva jsou stejně staří (29 let) a společně píší komedie už 15 let. Což znamená že začínali ve čtrnácti... no to musely být opravdu vypečené kousky. Svoji "kariéru" začali na střední škole v St. Albans, kde založili a vedli jeden z prvních školních humoristických časopisů ve Státech, "Alban Antic". Po maturitě odešel Bill na Harvard, kde se stal viceprezidentem časopisu "Harvard Lampoon", zatímco Josh si ke svým studiům vybral Stanford, kde se stal dokonce prezidentem tamního humoristického plátku "Stanford Chaparral". Takoví dva malí Brandonové Walshové, nezdá se vám?

Jejich spolupráce pokračovala o letních prázdninách, kdy se oba sešli v Cambridgi aby spolu pro "Harvard Lampoon" psali parodie na deník "USA Today", týdeník "Time" a jiná spojeně-státní periodika. Oba dohromady pak redigovali první společnou publikaci Lampoonu a Chaparralu v roce 1986. Po univerzitě pokračovali v psaní pro "National Lampoon", "Spy" nebo "America's Most Wanted" a v roce 1992 se přestěhovali do Los Angeles. No a tady se naši dva kamarádi brzy přidali k Simpsonovskému týmu. Společně napsali 12 epizod (mimo jiné 1F12 (Lisa vs. Malibu Stacy), 2F02 (Sideshow Bob Roberts), nebo 2F16 a 2F20 (Who Shot Mr. Burns? (Parts One and Two)). Čerstvě ženatý Josh žije se svojí ženou v L.A., zatímco Bill se přestěhoval do Pasadeny.