Akce

Den, kdy zemřelo násilí - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

Na úvod dnešního pokračování tu pro vás mám jednu zajímavost, naštěstí o mnoho veselejší než předminule (viz): Bart Simpson byl časopisem "Time" vybrán jako jediná kreslená postava mezi dvacet nejvlivnějších osobností zábavního průmyslu tohoto století. Spolu s ním se na seznamu objevují jména jako: Beatles, Steven Spielberg nebo Frank Sinatra, takže vidíte, že Bart je v dobré společnosti. Nyní se ale (vzhledem k tomu, že poslední díl se do značné míry zabýval právě jimi) podívejme zblízka na Itchyho a Scratchyho, věrnou dvojici, provázející Barta a Lisu už od jejich prvních krůčků, brutálnější potomky Toma a Jerryho, rodné bratry Rena a Stimpyho a morální protiklad Štaflíka a Špagetky, kteří patří k nejoblíbenějším Simpsonovským postavičkám vůbec.

Podrobně...

Itchy a Scratchy jsou hyper-ultra-mega-(další adjektiva doplňte sami)-brutální cartoon, který vyrábí firma "Itchy and Scratchy, International" jejímž majitelem je Roger Myers, Jr. I&S; se vysílají v rámci show klauna Šášy ("The Krusty the Clown Show"), přestože přinejmenším jeden díl se vysílal i na nějakém obskurní kabelovém kanálu ("Porch Pals" v epizodě 7F13 (Homer vs. Lisa and the 8th Commandment)). Otázkou ovšem zůstává na jaké stanici se vysílá Krustyho show, protože v epizodě 7G12 (Krusty Gets Busted) prohlásil Kent Brockman že Krusty vysílá na konkurenčním kanále, zatímco v epizodě 8F11 (Radio Bart) je vysílání Itchyho & Scratchyho přerušeno naléhavou zprávou, kterou vysílá právě Kent Brockman. Inu všechno se uhlídat nedá.

Zásadní otázkou, na kterou mnoho lidí nezná odpověď dodnes, je "A který z nich je vlastně Itchy a který je Scratchy?", což dokázal i Homer v dnešní epizodě, když spolu s Bartem navštívil slavnostní průvod a bezelstně se zeptal: "Který z nich je Itchy? Ten auťák?". To už je prostě osud slavných dvojic, že si je lidé pletou: vždyť kdo z nás dnes dokáže spolehlivě rozeznat Křemílka od Vochomůrky, určit který kosí bratr byl za osmnáct a který za dvacet, nebo říct čím se od sebe liší Jů a Hele... no to asi nebyl ten nejlepší příklad, ale nevadí. Nechme však promluvit nejpovolanější, totiž věrné fanoušky I&S;, Barta a Lisu. Takto vysvětlili jejich základní filosofii Homerovu nevlastnímu bratru Herbertu Powellovi, v epizodě 7F16 (Oh Brother, Where Art Thou?):

Lisa: The mouse's name is Itchy and the cat's name is Scratchy.
Bart: They _hate_ each other.
Lisa: And they're not shy about expressing it.

(Myšák se jmenuje Itchy, Scratchy je kocour.
Oni se _nenávidí_.
A nestydí se to dát najevo.)

Dalším často pokládaným dotazem je, jak vlastně zní originální I&S; znělka, která hraje během úvodních titulků, kdy Itchy mlátí Scratchyho palicí a Scratchy Itchyho kyjem. Tedy: hudební motiv napsal Sam Simon a slova k němu jsou následující:

They fight! And bite!
They fight and bite and fight!
Fight, fight, fight!
Bite, bite, bite!
The Itchy and Scratchy Show!

Tyto optimistické verše byly ale v epizodě 7F09 (Itchy & Scratchy & Marge) na nátlak pobouřené veřejnosti změněny na následující apokalyptickou vizi:

They love! And share!
They share and love and share!
Love, love, love!
Share, share, share!
The Itchy and Scratchy Show!

A ještě jedna verze tohoto chytlavého popěvku se v Simpsonech objevila. Stalo se tak v epizodě 7F23 (When Flanders Failed) během závěrečných titulků:

They fought! And bit!
They fought and bit and fought!
Fought, fought, fought!
Bit, bit, bit!
The Itchy and Scratchy Show!

Ani tohle ale ještě není poslední reinkarnace tohoto hudebního motivu; v epizodě 3F08 (Sideshow Bob's Last Gleaming), když byl Krusty kvůli Leváku Bobovi vyhozen z televize a vysílal z nějaké opuštěné boudy v poušti, tak místo Itchyho a Scratchyho, vymyslel pořad "Stingy and Battery", v němž hlavní role hráli škorpión a baterka. K tomu pak patřila následující verze znělky:

They bite! And light!
And bite and light and bite!
Bite bi-bi-yatta-yatta...
You know what I'm talkin' about.

A konečně v epizodě 4F12 (The Itchy & Scratchy & Poochie Show), kdy se pro zvýšení sledovanosti k Itchymu a Scratchymu přidal pes Poochie, byla znělka upravena takto:

They fight! And bite!
And bark!
They fight and bite and bite!
And bark!
Fight bite bark!
Woof woof woof!
The Itchy and Scratchy
And Poochie Show!

Základem pro vytvoření Itchyho a Scratchyho byl pravděpodobně kreslený seriál "Tom a Jerry", který běžel i na našich televizích ("... vždyť kámoši jak hrom jsou Jerry a Tom, wap šů váry váry wap"). A stejně jako Tom a Jerry je I&S; jednoznačně profilovaný jako "one-mouse-show". Jinými slovy: stejně jako Tom nikdy nevyhraje nad Jerrym, tak nikdy nevyzraje Scratchy na Itchyho, což je značně nespravedlivé a pro nás, fanoušky záporných hrdinů, také těžce stravitelné (protože přece všichni víme, jak to ve skutečnosti chodí: kladný hrdina (potažmo myš) _vždycky_ skončí špatně a nikdy ne naopak...).

I když to co jsem právě řekl vlastně není tak docela pravda: v epizodě 1F02 (Homer Goes to College), ve které Homer studoval na vysoké škole aby si doplnil mezery ve vzdělání, tak se k němu nastěhovali tři šprti, kteří mu pomáhali studovat. Nu a v této epizodě vysílal Krusty díl, ve kterém Scratchy konečně Itchyho dostane, ale právě v okamžiku, kdy se schylovalo ke konečnému zúčtování, vytáhl jeden za šprtů kabel od televize, protože potřeboval zástrčku na modem... Když byla televize opět zapojena, díl právě skončil a Krusty sděloval frenetickému publiku, že tento díl se bude opakovat tak nejdřív za milión let... :-)

Mezi další významné mezníky v dějinách Itchyho a Scratchyho patří epizody 7F09 (Itchy & Scratchy & Marge), ve které Marge dosáhla dočasného zrušení Itchyho a Scratchyho z důvodu přílišného násilí; epizoda 9F03 (Itchy & Scratchy Land), ve které se celá rodina vydá do zábavního parku Itchyho a Scratchyho a je napadena vyšinutými roboty, epizoda 2F01 (Itchy & Scratchy: The Movie), ve které je natočen celovečerní film o Itchym a Scratchym, na který Homer zakáže Bartovi jít a konečně dnešná epizoda, ve které Bart spolu se skutečným autorem námětu na I&S;, Chesterem J. Lampwickem, vysoudí na Rogeru Myersovi ohromné peníze a málem ho tak zruinují...