Akce

Důvěrnosti v základní škole - Simpsonofil

Z Simpsons Wiki - CZ

Dnešní úvod bude opět docela krátký, neboť se mi znovu po delší době podařilo napsat "téma" (ostatně dnešní epizoda si o to vzhledem ke své zápletce jednoznačně říkala) a tak si dnes v docela obsáhlém portrétu představíme Ednu Krabappelovou a zejména pak její neutěšený milostný život - takže s chutí do toho...

Podrobně...


Edna Krabappelová (vyslovuj 'Kruh-bop-ul-ová', nikoliv 'Krab-appel-ová') je Bartovou třídní učitelkou, a jako taková je zřejmě také jednou z nejvíce deprimovaných žen ve Springfieldu. Stejně jako Patty nebo Selma je Edna svobodná (přesněji řečeno rozvedená, jak se ukázalo v epizodě 8F22 (Bart's Friend Falls in Love)) a v minulých epizodách se snažila svést už pěknou řádku Springfieldských mužů (svobodných i ženatých), ale i těch, kteří Springfieldem pouze projížděli. Jak jsme se dozvěděli v epizodě 2F15 (Lisa's Wedding), tak Edna se nevdá ani do roku 2010 (v němž se tato epizoda odehrává), protože když se zúčastní Lisiny svatby s Hughem Parkfieldem, a chystá se vrhání kytice, tak jí Patty varuje "Bacha, Krabappelová, jestli vlezeš do cesty tomu pugétu, tak ti narvu ten klobouček do krku!"

Prvním větším Edniným vystoupením v Simpsonových byla epizoda 7G02 (Bart the Genius), ve které Bart podvádí v IQ testu, který má rozhodnout o jeho budoucí kariéře, a prohodí svůj test s testem Martina Prince. Bart se tak dostane do speciální školy pro obzvláště nadané jedince ('Enriched Learning Center for Gifted Children'), ve které ale (kupodivu) příliš dlouho nevydrží a s průhlednou výmluvou ("Budu předstírat, že jsem normální, hloupé dítě.") se radostně navrací zpět do náruče SES (Springfield Elementary School). Její další velkou rolí pak byla až (dnes již klasická) epizoda 7F03 (Bart Gets an F), která byla mimo jiné časopisem 'Entertainment Weekly' zařazena na 31. místo v žebříčku 100 nejvýznamnějších televizních událostí dvacátého století.

V tomto díle Bartovi hrozí propadnutí a následné opakování čtvrté třídy poté, co několikrát neudělá test z dějepisu. Bart se sice mocně snaží studovat, ale pořád mu do toho něco leze, a tak mu nezbyde nic jiného než (opět) simulovat nemoc, a to přesto, že na začátku té samé epizody ho Edna donutila napsat na tabuli stokrát "I will not fake my way through life". Po strašné vizi toho, že ve čtvrté třídě zůstane napořád (a bude sedět v jedné lavici se svým synem), se ale Bart přece jenom vrhne na studium historie. Rozhodující test se nicméně blíží a Bart potřebuje na učení ještě alespoň jeden den, a ten si nakonec vymodlí na Bohu, který uprostřed června sešle na Springfield sněhovou vánici. Bart celý den pilně studuje a výsledek se dostaví: z písemky dostane D- a z radosti nad tím dokonce Ednu políbí...

V epizodě 7F19 (Lisa's Substitute), ve které do Springfieldu přijíždí pan Bergstrom (namluvený Dustinem Hoffmanem) jako dočasná náhrada za Lisinu učitelku, která se psychicky zhroutila, se sice v hlavní dějové linii do pana Bergstroma zamiluje Lisa, ale je to právě Edna Krabappelová, která se ho pokusí svést. Před Ednou si ale není jistý skoro nikdo, což v epizodě 8F08 (Flaming Moe's) poznal také Homer, když se ho pokusila svést u Vočka. Poté, co jí Homer jasně odmítne s tím, že není svobodný, mu Edna navrhne "No tak můžeme aspoň předstírat, že jsi..." Ale protože Homer se zviklat nedá, obrátí Edna svoji pozornost jinam: k Joeymu, bubeníkovi skupiny Aerosmith (která právě u Vočka hraje), kterému sebere paličky a s lascivním úsměvem ho láká do zákulisí ("Tak si pro ně pojď...")

Další "milostné" dobrodružství prožije Edna v epizodě 8F16 (Bart the Lover), ve které se jí Bart pomstí za to, že ho měsíc držela po škole tím, že odpoví na její inzerát v seznamovací rubrice místních novin ("Čerstvě rozvedná učitelka si přeje seznámit se s mužem ve věku 18-60 let. Značka: ZACHRAŇTE MĚ!"). Bart Edně napíše romantický dopis ("Rád se držím za ruce a miluju večeře při svíčkách."), podepíše se jako Woodrow (protože první co mu padlo do oka byl potrét prezidenta Wilsona) a jako fotku přiloží obrázek Gordieho Howa z ročenky NHL z roku 1950. Nakonec si s Ednou smluví rande, na které samozřejmě nepřijde, ale když ji vidí jak zklamaná a smutná sedí na smluveném místě ještě dvě hodiny po daném čase, tak se v něm ozve svědomí a napíše jí dopis na rozloučenou, aby nezranil její city. Do dopisu se ale bohužel nedostane skvělý Homerův návrh, jak odmítnout ženu: ("Three simple words: I am gay.").

Svůj kladný vztah k sexu, který je jí zřejmě už dlouhá léta odepřen, demonstrovala Edna v epizodě 8F22 (Bart's Friend Falls in Love), když ve třídě promítala naučný film o sexu 'Fuzzy Bunny's Guide To You-Know-What'. Poté, co se ve filmu na sebe oba zajíčci vrhnou při svatební noci, praví Edna cynicky: "Ona to jenom předstírá...". Později na otázku jak se pozná, když je člověk zamilovaný odpoví "Nebojte se, většina z vás lásku stejně nikdy nepozná a oženíte se jenom ze strachu před tím, že zemřete osamělí." Nicméně v epizodě 9F03 (Itchy and Scratchy: The Movie) když se Marge účastní třídní schůzky ('Parent-Teacher Night: Let's Share the Blame'), si Edna stěžuje, že Bart "Vyrobil projímadlo z hrachu a mrkve a vyměnil mi antikoncepční pilulky za Tic-Tacy."

V epizodě 1F20 (Secrets of a Successful Marriage), ve které Homer vede rodinnou poradnu, se Edna všem svěří s tím, že "Jsem sice chytrá žena, ale vybírám si špatné muže.", což je okamžitě potvrzeno poté, co se k ní na několik vteřin nakloní Lionel Hutz, načež mu Edna se smíchem předá klíče od svého bytu a svoje kreditní karty. Posledním Edniným nápadníkem (před ředitelem Skinnerem) pak byl v u nás nedávno vysílané epizodě 4F14 (The Brother From Another Series), Levák Bob, čerstvě propuštěný z vězení, se kterým si Edna vyjde na večeři. Romantickou atmosféru ovšem zcela pokazí Bart, který Leváka Boba sleduje, a Edna se zapřísáhne, že to bylo naposledy co ve třídě oznámila svoje plány na večer.

Svůj kladný vztah k dětem Edna snad nejlépe projevila v pátém Halloweenském speciálu, ve kterém si s radostí pochutnávala na sekané, kterou z žáků SES vynalézavě připravoval ředitel Skinner, a její vztah k Bartovi jasně demonstruje například epizoda 1F07 (The Last Temptation of Homer), ve které praví: "V americké demokracii sice platí presumce neviny, ale moje třída není demokracie a proto bude po zbytek roku Bart Simpson vždycky první vyvolaný na každou otázku!" Spolu s ředitelem Skinnerem se pak při dvou různých příležitostech projevila naprosto stejným způsobem: v epizodě 2F02 (Sideshow Bob Roberts), ve které se Levák Bob stal starostou Springfieldu a přeřadil Barta do mateřské školky, a v epizodě 4F21 (The Secret War of Lisa Simpson) když Bart odjížděl do vojenské školy, si spolu dojatě připíjeli šampaňským.

Ostatně není se co divit: jak jsme se z Edniných úst dozvěděli v epizodě 2F32 ('Round Springfield) tak bod šest školního řádu říká: "No teacher shall be held accountable if Bart Simpson dies." Poslední velkou rolí (až do dnešního dílu) byla pro Ednu epizoda 2F19 (The PTA Disbands), ve které se dostane do ostrého sporu s ředitelem Skinnerem ohledně financování školy (chybí vyučovací pomůcky, nejsou peníze na exkurze a jídlo ve školní jídelně se připravuje ze starých novin a použitých žíněnek z tělocvičny). Edna s ostatními učiteli (a s vydatnou Bartovou pomocí) zorganizuje učitelskou stávku a děti tak učí dobrovolníci, a později i jejich rodiče, což Bart nemůže vydržet, protože jeho třídu učí Marge, a tak stávku rázně ukončí tím, že vytáhne Ednu do Skinnerovy kanceláře, kde je oba na několik hodin zamkne, aby přišli k rozumu.

No a na závěr už snad jenom několik drobných poznámek: Edna se zřejmě nenarodila ve Springfieldu, protože v epizodě 3F13 (Lisa the Iconoclast) se podivuje nad slovem 'povětšovat' a říká že toto slovo v životě neslyšela, dokud se nepřestěhovala do Springfieldu (nevím proč, podle mě je to naprosto kromulentní slovo). Edna je také, spolu s Maude Flandersovou, Luanne van Houtenovou, Helen Lovejoyovou a matkou ředitele Skinnera, členkou Springfieldských Investorek (viz. 4F08 (The Twisted World of Marge Simpson)) a konečně v epizodě 9F21 (Homer's Barbershop Quartet) si můžeme na střeše Vočkova baru přečíst hned vedle nápisu 'El Barto' následující graffiti: "For a good time, call Edna Krabapple, 555-6921" - takže kdyby někdo z vás měl zájem... ;-)